5 gyógynövény emésztési zavarokra

Az emésztési zavarok hasi fájdalommal, görcsökkel, teltségérzettel, puffadással, fokozott bélgázképződéssel vagy hányingerrel járnak.
Az emésztőrendszer testünk fontos része, feladata a tápanyagok, vitaminok, ásványi anyagok és a víz alkotóelemeire bontása, továbbítása és felszívása, az elfogyasztott étel előkészítése és energiává alakítása.
Az emésztőrendszer a szervezet számára szükségtelen anyagok eltávolításában is részt vesz.
Emésztési zavarokat okozhat a rendszertelen étkezés, és a stressz is.
A k betűvel kezdődő ételek -káposzta, kelkáposzta, kelbimbó, kukorica, kenyér közismert okozói ezen tüneteknek, így megpróbáltunk 5 k betűvel kezdődő gyógynövényt összegyűjteni, amelyek segítenek a kellemetlen tüneteket megszüntetni.
A kamilla emésztést serkentő, nyugtató, görcsoldó, szélhajtó, gyomorerősítő hatású.
A kamilla a legismertebb gyógynövény, orvosi székfű, pipiske szinonim nevei. Fészkesvirágzatúak családjába tartozó, vadon termő és termesztett egyéves növény.
Gyökere kicsiny, ágas, szára 10-40 cm magas, egyenes, elágazó, hengeres, csöves. Levelei szórtak, kopaszok, lándzsásak.
A körömvirág gyulladáscsökkentő, oldja az emésztőrendszer görcseit, a gyomor és a bél fekélyes betegségei esetén alkalmazható.
A körömvirág az egyik legsokoldalúbb gyógynövény, külsőleg és belsőleg egyaránt használhatjuk. Szappan, kenőcs, lemosó, kúp, borogatás egyaránt készülhet belőle. a kipirosodott, gyulladt bőr csillapítására, visszértágulatok, sebek kezelésére alkalmazhatjuk.
Belsőleg teaként gyulladás csillapító, a virágait salátában fogyaszthatjuk, fűszerként megszínesíti ételeinket.
A katángkóró (mezei katáng, vad cikória) mindenütt virít, kék szirmai kitűnnek a többi virág közül, esős időben a szirmok becsukódnak. Fészkesvirágzatúak családjába tartozik.
Belsőleg: teája étvágygerjesztő, emésztést serkentő, epe és májbántalmak esetén alkalmazhatjuk.
A kálmos az emésztést segíti, megakadályozza a puffadást és a bélgázok képződését.
Régóta ismert és alkalmazott gyógynövény. A talajban vízszintesen kúszó, 1 méternél is hosszabb, elágazó, aromásillatú növény.
A kakukkfű szélhajtó, gyulladáscsökkentő, emésztést segítő.
A kakukkfű egyike a legrégebben alkalmazott gyógy és fűszernövényeknek.
Vad, mezei és termesztett változatban fordul elő. Vadkakukkfű, démutka, kerti kakukkfű, pecsenyefű, balzsamfű, tömjénfű, vadzsombor a népies nevei. Virágai rózsaszínűek vagy fehérek.
Megfázás,köhögés, hörghurut esetén alkalmazhatjuk tea, szirup formájában. Antibakteriális, fertőtlenítő, hurutoldó, köptető, immunrendszer erősítő hatásának köszönhetően sok teakeverék alkotórésze.
Az 5 k betűs gyógynövényen kívül sok más gyógynövény is segíti az emésztést: borsmenta, articsóka, benedekfű, cickafark, ezerjőfű, gyermekláncfű, pemetefű.