Kálcium
A kálcium az alkáliföldfémek csoportjába tartozó, puha, könnyű fém, vegyjele a Ca. A kálciumot Sir Humphry Davy angol fizikus, kémikus, feltaláló fedezte fel 1808-ban. Neve a latin calx szóból származik, ami meszet jelent. A földkéregben az ötödik leggyakoribb elem.
A sejtek építőköve, részt vesz az izomműködés szabályozásában, a csontok és a fogak felépítésében..
A kálcium hiánya angolkórhoz, idősebb korban a néma járványhoz, a csontritkuláshoz vezet, amely a nevét azért kapta, mert a betegséget gyakran olyan későn ismerik fel, hogy a csontok törése is bekövetkezik.
A kalcium napi szükséglete 800 – 1000 mg, várandósok esetében 1500 mg. A kálcium fő forrása a tej, a sajt és a tejtermékek. Nagy mennyiségű kalcium fordul elő az olajos magvakban, a dióban, a zabban. A tej, a sajt és a többi tejtermék is fontos kalciumforrás.
A kalcium felvételét segíti a D vitamin, amelyre a kalcium csontokban történő raktározódása szempontjából nagy szükség van.
A kálcium felszívódását, a D vitaminon kívül a C-vitamin, a K2 vitamin és a fizikai aktivitás is segíti, míg a mozgásszegény életmód, a dohányzás, az alkohol fogyasztás, a túlzott foszfor bevitel gátolja.