immunerősítés
A SZELÉN biokémiai védőfaktor, oxidatív stressz ellen védő nélkülözhetetlen nyomelem.
Szelénéről a görög mitológiában a Hold istennőjéről kapta nevét.
Mire jó a szelén?
Megköti a szabadgyököket, a sok stressz, az alkohol, a dohányzás károsítja szervezetünket.
A szelén immunstimuláló hatású. Véd a vírusokkal szemben.
Véd a mérgező nehézfémekkel szemben (ólom, arzén, higany), amelyek a májsejtek pusztulásához vezetnek, a szelén segíti a májsejtek regenerációját.
Amalgám tömés eltávolítása esetén is a szelén véd a felszabaduló káros anyagokkal szemben.
Az RSV (Respiratory Syncytial Virus) fertőzés legtöbb esetben enyhe lefolyású, és a kezelés a tünetek enyhítéséből áll, óvodás, iskolás korban, nagyobb gyermekeknél, vagy a felnőttek esetében általában nem okoz súlyos problémát, jellemzően orrfolyás, hőemelkedés, étvágytalanság jelentkezik.
Az RSV-fertőzés szezonális, általában hidegebb időben következik be.
Hazánkban leggyakrabban novembertől áprilisig fordul elő, az RSV vírusfertőzést egy szezonon belül többször is el lehet kapni.
A grapefruit ízét a narancs és a citrom közötti átmenetként érzékeljük, kissé kesernyés, kissé fanyar.
A gyümölcs valamennyi része felhasználható, a héja, a gyümölcshúsa és a magja is.
A, B, C vitaminokat tartalmaz, a szervezet védekezőrendszerének működését serkenti.
Betegségek utáni lábadozásban is kiváló hatású.
A magas rosttartalma miatt az emésztésre kedvezően hat.
A citrus bioflavonoid tartalma miatt baktérium, vírus, gombaölő, antioxidáns.
D-vitamin a Napfény vitaminja
A D-vitamin fogalom gyűjtőnév, amely több hasonló szerkezetű molekulát jelent, melyek közül főképp a D2-vitamin és a D3-vitamin fontos.
A D-vitaminok a természetes táplálékban csak ritkán és kis mennyiségben fordulnak elő, a szükségletek kielégítése a D-provitaminokból a bőrben a napfény UV-sugárzásának hatására keletkező D-vitaminok szolgálnak.
A két legfontosabb D-provitamin a növényi eredetű ergoszterin és az állati eredetű 7-dehidro-koleszterin, melyekből UV-besugárzásra képződik az ergokalciferol (D2), illetve a kolekalciferol (D3).
A fokföldi muskátli (Pelargonium sidoides) a gólyaorrvirágúak (Geraniales) rendjébe, ezen belül a gólyaorrfélék (Geraniaceae) családjába tartozó faj, melyet gyógynövényként is használnak.
Dél-Afrikában őshonos növény. Zulu nyelven umcka loabo a neve, aminek jelentése súlyos köhögés.
Elnevezése arra utal, hogy a gyökerét már az afrikai bennszülöttek is köhögésük csillapítására alkalmazták.
Európában az 1900-as évek elején a tuberkulózis gyógyítására próbálták használni, de ebben az indikációban nem hozott eredményt.
A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben a Pelargonii radix, vagyis a dél-afrikai muskátli gyökér hivatalos, amelyet a modern fitoterápiában a megfázásos betegségek kezelésére alkalmaznak.
A bodorrózsa (Cistus Incanus) és a mediterrán bodorrózsa (Cistus creticus) a Földközi -tenger vidékéről származik, a mályvavirágúak rendjébe, a szuharfélék családjába tartozik.
1-1,5 m magas cserje, hosszúkás levelekkel, szirmos,bodros, gyűrött virágokkal.Májustól szeptemberig virágzik.
Terpént, flavonoidokat, fenolokat, tanninokat) szénhidrogéneket, zsírsavakat, karbonil- vegyületeket, vitaminokat tartalmaz.
Antibakteriális, antivirális, gombaellenes hatása van.
Polifenolokban gazdag, influenzánál és megfázásoknál alkalmazható, segít a megelőzésben, gátolja a vírus szaporodását, csökkenti a felső légúti fertőzések tüneteit, növeli az immunvédelmet.
Nyákoldó hatású köhögésnél és hörghurutnál, antioxidáns, semlegesíti a szabad gyököket.
Echinacea a bíbor kasvirág aktivizálja a szervezet védekezőrendszerét, immunrendszer erősítő, vírusos és bakteriális fertőzések, megfázás, influenza, hörghurut tüneteinek enyhítésére jól alkalmazható.
Echinacint, kávésav származékokat, polysacharidokat, echinakozid glikozidot, flavonoidokat tartalmaz.
Nemcsak a már kialakult betegségeket gyógyítja, hanem megelőzésre is alkalmas.
Az ECHINACEA - szinonim neve a bíbor kasvirág, az egyik legszebb gyógynövényünk, a fészkesvirágzatúak családjába tartozik.
Észak-Amerikában őshonos, külsőleg a margarétához hasonlító növény, melyet az indiánok mindenre jó gyógyfűnek tartottak.
Immunrendszer erősítő, vírusos és bakteriális fertőzések, megfázás, influenza, hörghurut tüneteinek enyhítésére jól alkalmazható.
A homoktövis az Ezüstfafélék családjába tartozó tövises cserje leginkább Ázsiában elterjedt, de néhány faja Európában is őshonos.
A Kárpát-medencében a Hippophae rhamnoides faj a legelterjedtebb.
Hazánkban termesztése az 1980-as évek elején kezdődött Dánszentmiklóson, az altáji intézetből behozott fajtákkal. Kísérleti céllal a Gyógynövénykutató Intézet is több fajtát telepített és vizsgált.
Ma már Fajsz, Siófok, Felsősima, Érd és Debrecen határában többhektáros telepítések is vannak, és feldolgozóüzemek létesültek Kalocsán, Törökbálinton, Érden.
Termesztése kézimunka-igényes.